okres Blansko - oficiální stránky obce

Zajímavosti a volný čas

Lípa svobody

V neděli 28. října 2018 byla v naší obci vysazena lípa svobody k oslavě 100. výročí vzniku Československé republiky. U pomníku byla vzdána čest památce našich občanů, kteří padli ve světových válkách. V místě výsadby byly připomenuty události z historie naší obce (více ve fotogalerii). Strom je zaregistrován v rámci celorepublikové kampaně Strom svobody.

 

Občanská záložna

V druhé polovině 19. století dochází v našich zemích k velkému rozvoji průmyslu a zvýšení zemědělské produkce. K financování a podpoře nových aktivit byly zakládány nové spořitelny, záložny a banky. Jejich duší a hybatelem bývali vzdělaní místní lidé s patřičným rozhledem, předvídavostí a schopností činu. V Uhřicích to byl řídící učitel František Totůček, který Občanskou záložnu také 48 roků řídil. Byla založena 13.února 1866 a patřila k nejstarším na Moravě. Byla hospodářskou oporou nejen uhřickým občanům, ale i občanům ze sousedních 13 obcí. Ve dnech 4. a 5. července slavila záložna své sedmdesáté jubileum, na jeho počest byl vysázen třešňový sad na Květnici. V současnosti v budově sídlí obecní úřad a knihovna.

 

Uhřická náves a kaplička

Dominantou pěkné, výstavné návsi je úhledná kaplička a památník padlým vojákům v obou světových válkách. V kapličce bývala krásná dřevěná polychromovaná socha Panny Marie s Jezulátkem, patrně práce z počátku 16.století, později přeřezávaná. Nyní je umístěna v kostele v Cetkovicích.

 

Kopec Vrchhora

Uhřice leží na úpatí kopce zvaného Vrchhora, který se zvedá do výšky 554 m. Již z obce je velmi daleký a rozkošný pohled na jih, na západ a na sever přes celou Malou Hanou. Na samý vrchol vede cesta ze spodního konce návsi přímo na východ. Na hřebenu narazíte na modrou turistickou značku, která míří od Jaroměřic na jih. Pokud si vyberete jižní směr, zavede vás na Pohoru (4?km, možnost občerstvení) na okraj přírodního parku Řehořkovo Kořenecko, kde můžete vybírat z mnoha možností další cesty.

 

Vodní nádrž Lipina

Ještě předtím než se vykoupeme ve vodní nádrži Lipině - malý výlet do historie. V letech 1926-30 bylo provedeno scelování a odvodnění pozemků. Vodní nádrž byla postavena v roce 1929 jako součást důmyslného systému závlahy luk. Loukami pod obcí protéká Uhřický potok, který pramení u Borotína a sbírá přítoky ze Světlé, Cetkovic a Uhřic. Mnozí rolníci využívali již dříve této vody k zavlažování svých luk a věnovali této práci mnoho času a námahy. Aby se mohlo zavodňování provádět snadněji, byla na regulovaném potoce zřízena řada stavítek. Závlaha se prováděla výtopami vodou akumulovanou v Cetkovických nádržích a našem rybníku Lipina. Přístup k nádrži po cestě odbočující 750 m na jih od obce ze silnice směrem na východ (k lesu).

 

Další turistické aktivity

Zdejší terény jsou vhodné pro pěší turistiku, cykloturistiku, za příhodných sněhových podmínek i pro lyžování (běžky). Lesní terény zvou k houbaření a sběru lesních plodů. Možnost rybaření na nádrži Lipina (revír ZO MRS Konice).

 

Virtuální prohlídka

 

Zobrazit v novém okně 

Uhřice z výšky 2021

Autor: Pavel Vykydal