okres Blansko - oficiální stránky obce

Vznik SDH Uhřice

Dne 16. srpna 1877 vypukl ve stodole tehdejšího majitele domu Tomáše Dračky č.p. 6 požár, kterému padlo za oběť dalších šest naplněných sousedních stodol. Tehdy ještě neexistoval hasičský sbor a nebyly stříkačky. Představenstvo obce spolu s obecním výborem vzali tuto důležitou záležitost v úvahu a bylo usneseno stříkačku pro obec zakoupiti. To se stalo hlavně na popud tehdejšího představeného obce Jana Langera.

 

Oslavy 90 let trvání sboru

Dne 16. února 1878 byla uzavřena s firmou bratří Smekalových z Čech u Prostějova smlouva na dvoukolovou ruční stříkačku za 800 zlatých. Poněvadž ale tato stříkačka potřebovala ke své obsluze cvičené mužstvo, učinil představený obce Jan Langer ve smyslu zemského zákona ze dne 5. dubna 1873 provolání, aby byl v obci založen dobrovolný hasičský sbor.

Nato byl 4. srpna 1878 sbor založen a stanovy byly schváleny c. k. moravským místodržitelstvím. Přihlásilo se třicet šest členů. Velitelem se stal Jan Langer, šikovatelem Karel Toul. Veškeré písemné práce obstarával řídící učitel František Totůšek. Následující rok  se uhřický sbor stal členem podporovací pokladny a s jedním podílem byl také členem hasičské pojišťovny.


(zobrazeno: 1457x)