okres Blansko - oficiální stránky obce

Obecní znak a prapor

Z r. 1691 pochází nejstarší obecní pečeť s motivy radlice, krojidla a dvou křížků ve vykrajovaném štítě. Zatímco symboly radlice a krojidla mají prezentovat zemědělský charakter osady, křížky bezesporu upomínají na bývalou klášterní vrchnost (tlapaté kříže se často objevují v heraldické symbolice hradišťských premonstrátů v 17. i v 18. století - nejbližší příklad využití této figury na obecní pečeti nalezneme v nedalekých Knínicích).

Uprostřed obce stojí kaple - současně zvonice, v jejímž interiéru byla uchována dřevěná polychromovaná socha Panny Marie s Jezulátkem, patrně práce z počátku 16.století, později přeřezávaná. Právě stylizovaný objekt zvonice byl zvolen hlavní figurou návrhu obecního znaku. Příliš frekventované zamědelské symboly z obecní pečeti byly nahrazeny dominantní zelenou barvou, připomínkou dlouhodobé církevní vrchnosti zůstaly tlapaté křížky po stranách. Vzácnou mariánskou plastiku symbolizují zlaté koruny, vznášející se nad nimi.

Z návrhu znaku vychází i zjednodušený návrh obecního praporu, vytvořený v souladu se zásadami a zvyklostmi vexilologické tvorby.


(zobrazeno: 1641x)